Cena euro w piątek, 25 listopada. Po ile jest euro (EUR/PLN) 25.11?

Duży wpływ na wahania na rynku Forex mają z pewnością odczyty makroekonomiczne dotyczące istotnych wskaźników oraz inne publikacje i wystąpienia kluczowych dla rynku osób.

Kalendarz ekonomiczny

Dziś w kalendarzu ekonomicznym znajdziemy kilka ważnych rynkowych wiadomości i danych, które w pośredni lub bezpośredni sposób mogą wpłynąć na notowania par z głównymi walutami: dolara USD/PLN, euro EUR/PLN, franka szwajcarskiego CHF/PLN oraz funta brytyjskiego GBP/PLN. Warto obserwować jakie dane udostępniają największe gospodarki, wyniki niezgodne z oczekiwaniami, konsensusem mogą zaburzyć rytm notowań. 

Wydarzenie i informacje z ostatniego okresu

Ostatnie wydarzenia za naszą wschodnią granicą znacząco przyczyniły się do dużej zmienności na rynkach finansowych, mówimy tutaj zarówno o rynku akcyjnym, o notowaniu amerykańskich indeksów, o rynku surowcowym, szczególnie jeśli chodzi o surowce naturalne, surowce energetyczne; jak ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne. Rynek walutowy także nie pozostaje w tyle, wszystko co dzieje się na pozostałych rynkach, odbija się na głównych walutach, warto obserwować najnowsze dane i publikacje. 

Dziś skupimy się na notowaniach europejskiej waluty, ale słowem wstępu opowiemy o euro (EUR)!

Zgodnie z danymi jakie opublikował Europejski Bank Centralny EBC:

Euro  narodziło się dokładnie 1 stycznia 1999 roku i jest wspólną walutą ponad 300 milionów Europejczyków. Przez pierwsze trzy lata funkcjonowało jako waluta niematerialna, wykorzystywana wyłącznie do celów księgowych, np. w płatnościach elektronicznych. W gotówce pojawiło się dopiero 1 stycznia 2002 roku i zastąpił (w oparciu o z góry określony kurs wymiany) banknoty i monety istniejących walut narodowych, takich jak frank belgijski czy marka niemiecka. 

Podział. Monety euro

Euro dzieli się według systemu dziesiętnego na sto centów. Możemy więc wyróżnić:

  • 1 cent,
  • 2 centy,
  • 5 centów,
  • 10 centów,
  • 20 centów,
  • 50 centów,
  • 1 euro,
  • 2 euro,

Notowania euro do polskiego złotego zostały ostatnio poddane zwiększonym wahaniom. W chwili tworzenia tego artykułu kurs euro był na poziomie 4,69 PLN, można zatem zauważyć spadek europejskiej waluty w stosunku do polskiego złotego (EUR/PLN).

Cena euro EUR/PLN

Zgodnie z opublikowanym przez Narodowy Bank Polski średnim kursem; cena zakupu waluty euro w piątek, 25 listopada to dokładnie 4,6530 PLN, natomiast cena sprzedaży euro to 4,7470 PLN

Cena dolara USD/PLN

Zgodnie z opublikowanym przez Narodowy Bank Polski średnim kursem; cena zakupu waluty dolar w piątek, 25 listopada to dokładnie 4,4642 PLN, natomiast cena sprzedaży dolara to 4,5544 PLN

Cena franka CHF/PLN

Zgodnie z opublikowanym przez Narodowy Bank Polski średnim kursem; cena zakupu waluty frank w piątek, 25 listopada to dokładnie 4,7383 PLN, natomiast cena sprzedaży franka to 4,8341 PLN

Cena funta GBP/PLN

Zgodnie z opublikowanym przez Narodowy Bank Polski średnim kursem; cena zakupu waluty funt w piątek, 25 listopada to dokładnie 5,4224 PLN, natomiast cena sprzedaży funta szterlinga to 5,5320 PLN

Tabela Narodowego Banku Polskiego. Tabela A i C

Narodowy Bank Polski od poniedziałku do piątku w okolicach godzin południowych publikuję średnie kursy kupna i sprzedaży walut głównych. Wyliczenie takiego kursu odbywa się na podstawie zapisu z uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 roku.

Krystian Furmański

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.