Cena euro w poniedziałek, 19 listopada. Po ile jest euro (EUR/PLN) 19.11?

W ostatnim czasie obserwujemy dużą zmienność notowań na rynku walutowym, spowodowane jest to zawirowaniami oraz panującym kryzysem gospodarczym, wynikłym wskutek trwającej długi czas pandemii koronawirusa. Duży wpływ na wahania na rynku Forex mają z pewnością odczyty makroekonomiczne dotyczące istotnych wskaźników oraz inne publikacje i wystąpienia kluczowych dla rynku osób.

Kalendarz ekonomiczny

Dziś w kalendarzu ekonomicznym znajdziemy kilka ważnych rynkowych wiadomości i danych, które w pośredni lub bezpośredni sposób mogą wpłynąć na notowania par z głównymi walutami: dolara USD/PLN, euro EUR/PLN, franka szwajcarskiego CHF/PLN oraz funta brytyjskiego GBP/PLN. Warto obserwować jakie dane udostępniają największe gospodarki, wyniki niezgodne z oczekiwaniami, konsensusem mogą zaburzyć rytm notowań. 

Wydarzenie i informacje z ostatniego okresu

Ostatnie wydarzenia za naszą wschodnią granicą znacząco przyczyniły się do dużej zmienności na rynkach finansowych, mówimy tutaj zarówno o rynku akcyjnym, o notowaniu amerykańskich indeksów, o rynku surowcowym, szczególnie jeśli chodzi o surowce naturalne, surowce energetyczne; jak ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel i inne. Rynek walutowy także nie pozostaje w tyle, wszystko co dzieje się na pozostałych rynkach, odbija się na głównych walutach, warto obserwować najnowsze dane i publikacje. 

Dziś skupimy się na notowaniach europejskiej waluty, ale słowem wstępu opowiemy o euro (EUR)!

Zgodnie z danymi jakie opublikował Europejski Bank Centralny EBC:

Euro  narodziło się dokładnie 1 stycznia 1999 roku i jest wspólną walutą ponad 300 milionów Europejczyków. Przez pierwsze trzy lata funkcjonowało jako waluta niematerialna, wykorzystywana wyłącznie do celów księgowych, np. w płatnościach elektronicznych. W gotówce pojawiło się dopiero 1 stycznia 2002 roku i zastąpił (w oparciu o z góry określony kurs wymiany) banknoty i monety istniejących walut narodowych, takich jak frank belgijski czy marka niemiecka. 

Banknoty i monety euro są obecnie prawnym środkiem płatniczym w 19 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym w departamentach, terytoriach zamorskich oraz na wyspach  należących do krajów strefy euro lub z nimi powiązanych. Na podstawie oficjalnego porozumienia ze Wspólnotą Europejską euro jest używane także przez Andorę, Monako, San Marino i Watykan, a bez porozumienia przez Czarnogórę i Kosowo.

Podział. Monety euro

Euro dzieli się według systemu dziesiętnego na sto centów. Możemy więc wyróżnić:

  • 1 cent,
  • 2 centy,
  • 5 centów,
  • 10 centów,
  • 20 centów,
  • 50 centów,
  • 1 euro,
  • 2 euro,

Notowania euro do polskiego złotego zostały ostatnio poddane zwiększonym wahaniom. W chwili tworzenia tego artykułu kurs euro był na poziomie 4,68, można zatem zauważyć spadek europejskiej waluty w stosunku do polskiego złotego (EUR/PLN).

Cena euro EUR/PLN

Zgodnie z opublikowanym przez Narodowy Bank Polski średnim kursem; cena zakupu waluty euro w poniedziałek, 19 grudnia to dokładnie 4,6503 PLN, natomiast cena sprzedaży euro to 4,7443 PLN

Cena dolara USD/PLN

Zgodnie z opublikowanym przez Narodowy Bank Polski średnim kursem; cena zakupu waluty dolar w poniedziałek, 19 grudnia to dokładnie 4,3692 PLN, natomiast cena sprzedaży dolara to 4,4574 PLN

Cena franka CHF/PLN

Zgodnie z opublikowanym przez Narodowy Bank Polski średnim kursem; cena zakupu waluty frank w poniedziałek, 19 grudnia to dokładnie 4,6999 PLN, natomiast cena sprzedaży franka to 4,7949 PLN

Cena funta GBP/PLN

Zgodnie z opublikowanym przez Narodowy Bank Polski średnim kursem; cena zakupu waluty funt w poniedziałek, 19 grudnia to dokładnie 5,3385 PLN, natomiast cena sprzedaży funta szterlinga to 5,4463 PLN

Tabela Narodowego Banku Polskiego. Tabela A i C

Narodowy Bank Polski od poniedziałku do piątku w okolicach godzin południowych publikuję średnie kursy kupna i sprzedaży walut głównych. Wyliczenie takiego kursu odbywa się na podstawie zapisu z uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 roku.

Poza tabelą A i C, NBP publikuję także tabelę B w której znajdziesz kursy walut egzotycznych, takich jak  dinar tunezyjski, dirham marokański, dirham ZEA (Zjednoczone Emiraty Arabskie), dobra (Wyspy Świętego Tomasza i Książęca), dolar bahamski, dolar barbadoski, dolar, belizeński,  lej Mołdawii, lek (Albania), lempira (Honduras), leone (Sierra Leone), lilangeni (Eswatini), loti (Lesotho), manat azerbejdżański, metical (Mozambik), naira (Nigeria), nakfa (Erytrea), nowy dolar tajwański, nowy manat i wiele innych. 

Krystian Furmański

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.