Moskwa. 1 październik. INTERFAX.RU – Gazprom powiązał ograniczenie dostaw gazu do Mołdawii z działaniami strony ukraińskiej, która odmówiła przyjęcia części wolumenu tranzytu od Gazpromu.
Operator GTS Ukrainy ogłosił działanie siły wyższej w celu przyjęcia gazu do tranzytu przez stację pomiaru gazu Sohraniwka, ponieważ rzekomo nie może sprawować kontroli operacyjnej i technologicznej nad tłocznią w Nowopskowie. Trasa przez Sochranówkę zapewniała tranzyt ponad 30 mln metrów sześciennych. m dziennie. Wniosek o tranzyt przyjmowany jest tylko w jednym z dwóch punktów wejścia do GTS kraju – stacji pomiaru gazu Sudża.
Rosyjski koncern uważa, że nie ma podstaw do działania siły wyższej, podobnie jak nie ma przeszkód do kontynuowania pracy w poprzednim trybie.GOSPODARKA01 października 2022
Wcześniej minister infrastruktury i rozwoju regionalnego Mołdawii Andrei Spinu poinformował, że na październik Gazprom potwierdził dostawy gazu w październiku w ilości 5,7 mln m sześc. m dziennie z 8,06 mln metrów sześciennych dziennie. Przypomniał, że podobna sytuacja miała miejsce rok temu.
Gazprom poinformował też w komunikacie, że potwierdził dostawy gazu do Mołdawii w październiku 2022 r. w ilości 5,7 mln m sześc. m dziennie.
„Wielkość jest z góry określona przez jednostronną odmowę strony ukraińskiej przyjęcia rosyjskiego gazu w GIS Sokhranovka”, podała rosyjska firma w oświadczeniu.
„Gazprom” zaznaczył też, że „strona mołdawska regularnie łamie postanowienia umowy dotyczące warunków płatności za dostarczany gaz”.
„Jednocześnie z winy strony mołdawskiej nie zawarto jeszcze porozumienia w sprawie uregulowania historycznego długu za gaz dostarczony w poprzednich latach. Z tego powodu Gazprom ma prawo wypowiedzieć dotychczasowy kontrakt o godz. w każdej chwili” – ostrzegł Gazprom.