KURS EUR/GBP WZRASTA DO PONAD DWUTYGODNIOWEGO MAKSIMUM PO TYM, JAK EBC PODNIÓSŁ KLUCZOWE STOPY PROCENTOWE O 50 PB

EUR/GBP zyskał silną pozytywną trakcję i w czwartek osiągnął ponad dwutygodniowe maksimum.
EBC podniósł stopy procentowe o 50 pb i zapewnił dobry wzrost wspólnej waluty.
Inwestorzy oczekują teraz znaczącego impulsu na konferencję prasową prezesa EBC Lagarde.
Wspólna waluta umocniła się na całym świecie po tym, jak Europejski Bank Centralny ogłosił swoją decyzję polityczną, podnosząc krzyż EUR/GBP do ponad dwutygodniowego maksimum. Po raz ostatni krzyż był widziany w pobliżu regionu 0,8575-0,8580, co oznacza wzrost o prawie 1% w ciągu dnia.

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Prezesów EBC zrobiła większy pierwszy krok na ścieżce normalizacji stóp procentowych niż zapowiadano i zdecydowała się na podwyżkę podstawowych stóp procentowych o 50 pb wobec oczekiwanych 25 pb. Decydenci polityczni uznali, że wstępne zaopatrzenie w celu wyjścia z reżimu ujemnych stóp procentowych było właściwe ze względu na wyższą niż oczekiwano inflację.

EBC zaprezentował również nowe narzędzie zwane „Instrumentem Ochrony Transmisji”, które ma zapobiec wywołaniu kryzysu zadłużenia przez rosnące koszty kredytu w obliczu trwającego politycznego zamieszania we Włoszech. Bank centralny poinformował, że dodatkowe szczegóły dotyczące myta za odłamki zostaną podane w osobnym ogłoszeniu podczas konferencji prasowej po posiedzeniu.

W związku z tym handlowcy będą teraz uważnie przyglądać się wypowiedziom prezes EBC Christine Lagarde, które odegrają kluczową rolę w wywarciu wpływu na wspólną walutę i zapewnią nowy impuls do przecięcia EUR/GBP. Tymczasem wznowienie dostaw rosyjskiego gazu rurociągiem Nord Stream 1 i duża podwyżka stóp EBC powinny nadal wspierać euro.

Krystian Furmański

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.