Rząd zatwierdził nową procedurę państwowej akredytacji firm informatycznych

Moskwa. 1 październik. INTERFAX.RU – Nowa procedura państwowej akredytacji firm informatycznych została zatwierdzona przez rząd Federacji Rosyjskiej, odpowiedni dokument został opublikowany na portalu informacji prawnych.

Podstawowym warunkiem jest, aby udział przychodów z działalności w sferze IT wynosił co najmniej 30%, wynika z kanału telegramu Ministerstwa Cyfryzacji.

Nowe przepisy przewidują dwie opcje akredytacji, dzięki czemu mogą być akredytowane nie tylko duże, ale i małe firmy – poinformowało ministerstwo.

W pierwszym przypadku średnia pensja pracowników firmy nie może być niższa niż średnia dla kraju lub regionu, firma musi mieć jako główną wyspecjalizowaną IT-OKVED (OKVED – Ogólnorosyjska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej) , oraz informacje o działalności organizacji w obszarze IT.

W przypadku małych firm warunkiem będzie dochód w wysokości ponad 1 miliona rubli, przy czym głównym będzie wyspecjalizowany IT-OKVED, podczas gdy firma musi być właścicielem praw autorskich do oprogramowania zawartego w rejestrze rosyjskiego oprogramowania, a dostępność dochód ze sprzedaży praw do niego. Wymagania płacowe nie dotyczą takich firm.

Ponadto Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego ogłosiło rozszerzenie listy wyspecjalizowanych OKVED, teraz obejmuje ona ponad 30 rodzajów działalności.

„Postaramy się jak najszybciej udostępnić wszystkie dokumenty regulujące procedurę akredytacji firm” – powiedział resort.

Resort zwrócił uwagę, że akredytację mogą otrzymać również startupy IT, które nie mają przychodów. Podstawowe warunki: średnio wynagrodzenie pracowników nie może być niższe niż średnia dla kraju lub regionu, firma musi zostać założona na mniej niż trzy lata przed złożeniem wniosku, dochód organizacji musi być mniejszy niż 1 milion rubli (od moment stworzenia). Ponadto firma będzie potrzebować specjalistycznego IT-OKVED jako głównego, a informacje o działaniach w obszarze IT powinny być zamieszczane na jej stronie internetowej.

Jeśli w regionie nie ma rejestru start-upów, firma może ubiegać się o akredytację, spełniając tylko te warunki.

Jeżeli istnieje rejestr startupów, to do akredytacji wymagane są podstawowe warunki określone wcześniej. Ponadto organizacja musi być zarejestrowana w rejestrze, którego utrzymanie jest normatywnie ustalone decyzją podmiotu Federacji Rosyjskiej.

Jeżeli firma nie znajduje się w rejestrze start-upów, ale znajduje się w regionie, to konieczne jest spełnienie podstawowych warunków, a przychody firmy z działalności w obszarze IT muszą wynosić co najmniej 30%.

Krystian Furmański

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.