Ubezpieczenie kredytobiorcy: wszystko, co musisz wiedzieć, aby nie dać się oszukać

Ubezpieczenie kredytobiorcy pełni rolę gwarancji, która umożliwia pokrycie spłaty wymagalności kredytu hipotecznego w przypadku, gdy kredytobiorca nie jest w stanie spłacić kredytu. O ile obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia kredytobiorcy w celu uzyskania kredytu nie jest przewidziany prawem, o tyle w praktyce uzyskanie kredytu bez skorzystania z niego jest praktycznie niemożliwe, ponieważ w oczach instytucji finansowej, która udziela kredytu, będzie wtedy stanowić zbyt duże ryzyko. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu kredytobiorcy, aby dokonać najlepszego wyboru.

Istnieje możliwość wyboru delegacji

Do czasu ustawy Lagarde z 2010 r. organizacje kredytowe wymagały od kredytobiorców wykupienia wewnętrznego ubezpieczenia grupowego, a każda odmowa zwykle prowadziła do odrzucenia wniosku kredytowego.

Problem z tymi umowami polega na tym, że są to umowy grupowe lub łączone, co oznacza, że ​​opierają się na łączeniu ryzyk. W ten sposób gwarancje i ceny są ustandaryzowane. W związku z tym mogą nie być odpowiednie dla twojego profilu pożyczkowego.

Od tego czasu wejście w życie delegowania ubezpieczenia kredytobiorcy pozwala na skorzystanie z indywidualnej umowy ubezpieczenia innej niż ta oferowana przez instytucję kredytową, w której ubiegasz się o kredyt. Możesz więc zdecydować się na umowę z gwarancjami, których naprawdę potrzebujesz i które zależą od Twojej sytuacji.

W każdym przypadku zalecamy korzystanie z porównań ubezpieczenia kredytobiorcy i zawsze zapoznanie się ze standardowym arkuszem informacyjnym (FSI) dotyczącym ubezpieczenia kredytobiorcy. FSI umożliwia porównanie gwarancji oferowanych przez umowy ubezpieczenia kredytu hipotecznego, co pozwoli zapewnić, że gwarancje są na tym samym poziomie w ramach delegacji ubezpieczeniowej.

Czytaj też: Stopa lichwy w praktyce i jej konsekwencje dla kredytobiorców

W każdej chwili możesz wypowiedzieć umowę

Od początku września 2022 r. każdy kredytobiorca może skorzystać z prawa do wypowiedzenia ubezpieczenia kredytobiorcy w dowolnym momencie bezpłatnie dzięki ustawie Lemoine. Dzięki temu możliwe jest porównanie ofert dostępnych na rynku, aby wybrać opcję, która najlepiej pasuje do Twojej sytuacji i zaoszczędzić pieniądze.

Rynek ubezpieczeń kredytobiorców jest obecnie kontrolowany głównie przez banki. Jednak prawo Lemoine ma nadzieję, że będzie w stanie to zmienić, kończąc monopol instytucji kredytowych poprzez alternatywę umożliwiającą „sprawiedliwszy, prostszy i bardziej przejrzysty dostęp” do ubezpieczenia kredytobiorców.

Ewentualne wypowiedzenie umowy w dowolnym momencie i bezpłatnie pozwala zatem znaleźć skrojoną na miarę ofertę, która naprawdę dopasowuje się do ewolucji Twojej sytuacji osobistej i stanu zdrowia.

Krystian Furmański

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.