Czek: wypełnij go poprawnie, aby uniknąć oszustwa

Czek jest środkiem płatniczym, który umożliwia przelewanie środków między dwojgiem osób wyłącznie na podstawie pisma, a więc bez transportu gotówki i bez systemu elektronicznego. Te cechy jednak nie pozwoliły mu zachować swojej aury w ostatnich latach. Czek w rzeczywistości wyraźnie traci na znaczeniu.W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o czeku, aby uniknąć oszustwa i korzystać z tego środka płatniczego w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

Tak więc w 2010 r. we Francji wystawiono ponad 3 mld czeków w porównaniu z nieco ponad 1,5 mld w 2019 r. W 2020 r. czeki stanowią jedynie 5% transakcji bezgotówkowych, daleko za kartą bankową (55%), przelewami i polecenie zapłaty (po 18%).

Trzeba powiedzieć, że w przeciwieństwie do płatności kartą czy przelewem wymaga starannego zarządzania, gdyż beneficjent może spieniężyć ją do roku i 8 dni od daty jej wystawienia. A przede wszystkim i to jest jego główna wada, jest to najbardziej oszukany środek płatniczy. Jednak pozostaje przydatna, a nawet prawie niezbędna w niektórych przypadkach, takich jak na przykład płatność za konsultacje lekarskie, gdy karta nie jest akceptowana.

Obowiązkowe wzmianki

Czek zawiera szereg obowiązkowych informacji, które należy dokładnie wypełnić:

• kwota do zapłaty: pojawia się w dwóch miejscach. Musisz najpierw wpisać go w całości tuż po zdaniu „Zapłać z tego czeku w euro €”, a następnie cyframi w polu w prawym górnym rogu. W obu przypadkach podaj centy.

• beneficjent: wpisz jego tytuł (pan, pani, dr, itp.) oraz imię i nazwisko. Możesz również wpisać imię i nazwisko. W przypadku firmy konieczne będzie wpisanie nazwy firmy. Tak czy inaczej, uważaj na pisownię.

• miejsce wystawienia czeku. Jest to gmina, w której się znajdujesz, kiedy wypełniasz czek. Nazwa musi pojawić się tuż po wzmiance „Gotowe o”.

• datę wystawienia czeku, może on występować w dwóch formach: XX/XX/XXXX lub z podaniem pełnego miesiąca. Uważaj, aby nie popełnić błędu, ponieważ czek nie może być opatrzony datą wsteczną.

• podpis: w prawym dolnym rogu czeku, który musi być identyczny z wzorem, który przekazałeś bankowi. Jeśli czek nie zostanie podpisany, zostanie odrzucony. Pamiętaj, że możesz podpisać czek tylko wtedy, gdy jesteś posiadaczem lub agentem konta, z którym jest powiązany. Jeśli jest to Twoja książeczka czekowa, to znaczy ta powiązana z Twoim osobistym rachunkiem bieżącym lub rachunkiem wspólnym, którego jesteś jednym z posiadaczy. Uwaga: w przypadku rachunku wspólnego otwartego na nazwisko PANI I PANI (a nie Pana LUB Pani), aby czek był skuteczny, wymagany jest podwójny podpis.

Krystian Furmański

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.