Bank Centralny Federacji Rosyjskiej nie otrzymał jeszcze wniosków o zakup rosyjskiej „córki” HSBC

Bank Rosji nie otrzymał jeszcze wniosków o zakup odpowiednio rosyjskiego banku zależnego brytyjskiego HSBC, regulator nie bada obecnie możliwości zawarcia tej transakcji, powiedział dziennikarzom serwis prasowy Banku Centralnego .

„Zgodnie z prawem każda transakcja mająca na celu przejęcie ponad 10% jakiejkolwiek instytucji kredytowej wymaga zgody Banku Rosji. Bank Rosji nie otrzymał żadnych wniosków dotyczących przejęcia rosyjskiej działalności HSBC. W związku z tym Bank Rosji nie bada obecnie możliwości zawarcia takiej transakcji” – powiedział bank centralny.

Wcześniej HSBC poinformował, że podpisał umowę na sprzedaż 100% rosyjskiego banku HSBC na rzecz Expobanku. Reuters jako pierwszy to zgłosił. Rzecznik HSBC powiedział później, że umowa wciąż musi zostać zatwierdzona przez szereg rosyjskich regulatorów.

„Po przeprowadzeniu oceny strategicznej HSBC podpisał umowę sprzedaży 100% HSBC Banku na rzecz Expobank. Zakończenie tej transakcji wymaga zatwierdzenia przez różne organy regulacyjne w Rosji. W wyniku sprzedaży tego aktywa grupa HSBC będzie zaprzestania działalności w Rosji” – powiedział Interfax rzecznik HSBC. Expobank odmówił komentarza.

Transakcja ta, jeśli zostanie sfinalizowana, oznaczałaby kolejne wyjście z rosyjskiego rynku dla międzynarodowego banku po rozpoczęciu przez Rosję specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. W maju francuskie Societe Generale sprzedało swoją spółkę zależną Rosbank grupie Interros Władimira Potanina. W czerwcu Grupa PPF w ramach pierwszej części transakcji sprzedała grupie rosyjskich inwestorów pakiety kontrolne rosyjskich oddziałów, w tym HCF Banku.

W połowie lipca rosyjski wiceminister finansów Aleksiej Moisejew poinformował, że władze nie pozwolą na sprzedaż rosyjskich aktywów przez zagraniczne banki w odpowiedzi na działania wobec rosyjskich banków za granicą.

HSBC kilka lat temu wycofał się z bankowości detalicznej w Rosji i obecnie obsługuje głównie klientów korporacyjnych. Według rankingu Interfax-100 na koniec 2021 r. łączne aktywa rosyjskiego banku HSBC wyniosły 89,2 mld rubli (70 miejsce w rankingu dla tego wskaźnika).

HSBC poinformował w kwietniu, że jego rosyjska spółka zależna nie przyjmuje już nowych klientów. W pierwszym kwartale grupa odnotowała wydatki związane z rosyjskimi kontrahentami w wysokości 250 mln USD.

Expobank, należący do rosyjskiego przedsiębiorcy Igora Kima, ma biura w ponad 50 rosyjskich miastach i prowadzi działalność korporacyjną i detaliczną. Ani bank, ani jego właściciel nie podlegają sankcjom. Według źródeł Bloomberga Expobank negocjuje również zakup jednostki detalicznej przez amerykański Citigroup.

Na koniec 2021 r. Expobank z aktywami w wysokości 161,8 mld rubli zajmował 41. miejsce w tym wskaźniku w rankingu Interfax-100.

Krystian Furmański

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.