Dla menedżerów Fed nie przestanie

Amerykański rynek pracy pozostaje odporny, przekraczając oczekiwania, choć zwalnia. Nadzieje rynków zamarzają. Dla menedżerów szanse na kolejną podwyżkę o 75 pb w listopadzie rosną

Rynek pracy w USA nadal jest zdrowy i Fed nie przestanie. Po raz kolejny oczekiwane dane dostarczone przez Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy zamroziły nadzieje rynku, ujawniając, że gospodarka gwiazd i pasków stworzyła we wrześniu 263 tys. Stopa bezrobocia spadła więc do 3,5% z 3,7% w sierpniu.

Dane za wrzesień potwierdzają więc prężny, choć zwalniający rynek pracy, który nie może zmienić kursu amerykańskiego banku centralnego zaangażowanego w walkę z inflacją. Zdjęcie wykonane przez Departament Pracy jest w rzeczywistości lepsze niż oczekiwano: liczba zatrudnionych, bardziej obserwowana niż stopa bezrobocia, jest wyższa niż oczekiwano nawet w sektorze prywatnym, gdzie utworzono 288 000 miejsc pracy, w porównaniu do 275 000 w sierpniu. 265 000 oczekiwanych przez konsensus.

Średnia płaca godzinowa, śledzona przez Powella i współpracowników jako dobry wskaźnik zarówno zdrowia, jak i stanu rynku pracy oraz presji inflacyjnych, również wzrosła do 32,46 USD, +0,3% miesiąc do miesiąca i +5% rok do roku.

Reakcja giełd była natychmiastowa, ostrożna do czasu publikacji danych, które natychmiast skręciły w dół, wraz ze wzrostem dolara i Skarbu Państwa.

Pogląd menedżerów
Dla Filippo Diodovicha, starszego stratega rynkowego IG Italia, nie ma wątpliwości: te liczby potwierdzają wypowiedzi najbardziej jastrzębich członków komisji operacyjnej Rezerwy Federalnej, że gospodarka USA i świat pracy są w stanie dalej sobie radzić. wzrost kosztów pieniądza.

„Po opublikowaniu dzisiejszego raportu o amerykańskim świecie pracy – komentuje gorąco Diodowicz – rośnie prawdopodobieństwo, że bankierzy centralni FOMC będą mogli w najbliższym czasie wybrać nową podwyżkę kosztu pieniądza o 75 punktów bazowych. spotkanie na początku listopada. Stawki zostałyby przeniesione z przedziału 3% -3,25% do nowego przedziału 3,75% -4%”.

Zdaniem Silvii Dall’Angelo, starszej ekonomistki w Federated Hermes, nieuchronna zmiana trajektorii politycznej Fed jest mało prawdopodobna.„Po pierwsze, banki centralne działają powoli i bardzo stopniowo dostosowują się do napływających informacji, podczas gdy rynki finansowe mają tendencję do przewidywania czasów, zwłaszcza gdy zaczyna wierzyć w koncepcję „put” Fed”, podkreśla ekonomista, według którego amerykański bank nadal poważnie martwi się ramami inflacji i dlatego skupia się na aspekcie stabilności cen.

„Urzędnicy Fed, którzy przemawiali niedawno, powtórzyli to przesłanie, dając jasno do zrozumienia, że ​​są zdeterminowani do podniesienia stóp przy jednoczesnym utrzymywaniu ich na restrykcyjnym terytorium tak długo, jak jest to konieczne, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu”, wspomina Dall’Angelo.

„Odporny rynek pracy i konsumenci będą prawdopodobnie nadal generować solidną inflację płac i wysoką inflację konsumencką”, zauważa Erik Weisman, główny ekonomista i menedżer portfela w Mfs Im. Historia sugeruje, że Fed musi poważnie ograniczyć popyt i wywołać recesję, aby przywrócić normalną inflację. Wielu uważa, że ​​gospodarka rzeczywiście dozna recesji, nawet jeśli termin pozostaje niepewny ”.

Według Weismana, dla Fedu pragnącego zrównoważyć rynek pracy i zobaczyć, jak inflacja powróci do celu, warunki makro i mikro pozostają zbyt silne. „Problem polega jednak na tym, że ucisk Fed wpływa na gospodarkę tylko ze znacznym opóźnieniem. Jeśli zacisk Fedu będzie kontynuowany, warunki makroekonomiczne i rynki ryzyka prawdopodobnie znacznie się osłabią w nadchodzących kwartałach ”- ostrzega.

Krystian Furmański

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.