Ceny gazu w Europie nie spadły po powrocie dostaw przez Nord Stream

Ceny gazu w Europie nie spadły po wznowieniu dostaw przez Nord Stream. Od tygodnia notowania utrzymują się na poziomie powyżej 1600 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Wniosek o tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy jest na poziomie poprzednich dni i miesięcy.

Tranzyt ukraiński
„Operator GTS Ukrainy” przyjął w piątek od „Gazpromu” wniosek o tranzyt gazu w ilości 42,1 mln m sześc. m, według ukraińskiej firmy. Liczba w czwartek wyniosła 42,4 mln metrów sześciennych. m. Zdolności deklarowane są tylko w jednym z dwóch punktów wejścia do GTS kraju – stacji pomiaru gazu Sudża. Wniosek nie został przyjęty wzdłuż korytarza przez GIS „Sohraniwka”.

Oficjalny przedstawiciel Gazpromu Siergiej Kuprijanow powiedział dziennikarzom: Gazprom dostarcza rosyjski gaz do tranzytu przez terytorium Ukrainy w ilości potwierdzonej przez stronę ukraińską przez Sudża GIS – 41,9 mln m sześc. mw dniu 22 lipca. Wniosek o GIS „Sohraniwka” został odrzucony”.

OGTSU ogłosiło działanie siły wyższej w celu przyjęcia gazu do tranzytu przez stację GIS Sokhranovka, ponieważ rzekomo nie może sprawować kontroli operacyjnej i technologicznej nad tłocznią w Novopskov. Kijów zaproponował przeniesienie wolumenu tranzytu z Sochranówki do Sudża GIS, ale Gazprom jest przekonany, że jest to technologicznie niemożliwe, w oparciu o rosyjski schemat przepływu. Również podział wolumenów jest określony w umowie o współpracy z grudnia 2019 roku.

Rosyjski koncern uważa, że ​​nie ma podstaw do działania siły wyższej, podobnie jak nie ma przeszkód do kontynuowania pracy w poprzednim trybie.

Rynek europejski
Spotowe ceny gazu w Europie na tle ponownego uruchomienia Nord Streamu po zapobieganiu utrzymywały się powyżej 1600 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. W Azji ceny są znacznie niższe – wrześniowe kontrakty futures na indeks JKM Platts (Japan Korea Marker; odzwierciedla wartość rynku spot ładunków wysyłanych do Japonii, Korei Południowej, Chin i Tajwanu) wyceniane są po 1360 USD.

Europa kontynuuje pompowanie gazu do podziemnych magazynów. Dane PMG, obecnie regulowane przez prawo, są obecnie jednym z najważniejszych wskaźników ekonomicznych i politycznych dla regionu, odzwierciedlającym zdolność przywódców UE do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Obecnie rezerwy wynoszą 64,97% – wynika z danych stowarzyszenia Gas Infrastructure Europe. Wzrost za ostatni dzień sprawozdawczy (20 lipca, to jeszcze dane w trakcie naprawy SP1) wyniósł 0,25 punktu procentowego.

Od tego roku UE wprowadziła ścisłą regulację wykorzystania podziemnych magazynów. Do początku sezonu wycofywania w 2022 r. rezerwy powinny wynosić co najmniej 80% pojemności PMG, w kolejnym – 90%.

Europejskie terminale odbiorcze LNG są ładowane średnio w 68% w lipcu wobec 63% w czerwcu. Jak dotąd region pozostaje rynkiem premium dla LNG, ponieważ ceny w Azji są nieco poniżej europejskich hubów.

Według danych Stowarzyszenia WindEurope średnia energetyka wiatrowa w Europie wyniosła od poniedziałku do czwartku 10%, po średniej z zeszłego tygodnia wynoszącej 11%.

Krystian Furmański

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.